РЕГИСТРАЦИЯ | КОНТАКТИ | ЗА РЕКЛАМА  
Име: Парола: Забравена парола
цветя рецепти галерия форум Каталог
ГРАДИНА СТАТИИ
При извора на босоногата

При извора на босоногата

Разходките по морския бряг понякога носят повече ......
Точно „моят” крем

Точно „моят” крем

Овлажняващи, подхранващи, обещаващи да върнат свежия ......
Избери си йога

Избери си йога

Айенгара, класическа хатха, ащанга или силова йога – ......
Рецепта за щастлива Нова Година

Рецепта за щастлива Нова Година

Не се опитвайте да правите цялата порция ......
| KОМЕНТАРИ (2)
Тайните на шоколада

Тайните на шоколада

Полезен, вреден, празничен, пристрастяващ… ......
Лятно настроение

Лятно настроение

За да изглеждате добре, съвсем не е задължително да ......
Болестите на туриста

Болестите на туриста

Всяка година разчитаме, че по време на лятната ......
Талантите на пробиотиците

Талантите на пробиотиците

Всеки ден в нашия организъм с храната попадат ......
| KОМЕНТАРИ (1)
Всички статии »
Начална » Красота и здраве » По-капризната кожа
15-03-2011

По-капризната кожа

Въпреки разпространеното мнение свръхчувствителността на кожата е временно явление, а не вродено свойство. И е напълно по силите ни да се справим с този й временен „каприз”.

Чувствителността на кожата е израз на нейната реакция на вътрешни и на външни дразнители. Тя може да се прояви при всеки тип кожа – суха, мазна или смесен тип. Основните причини за провокиране на чувствителността на кожата са три – стрес, неблагоприятна екологична среда и недостиг на някакво вещество в организма.

Ако установим кой от тези фактори е евентуалният дразнител, ние можем да смекчим „недоволството” на кожата си, като й подсигурим съответните грижи.

Душевни терзания

Състоянието на раздразнение е присъщо на кожата, така както и на душата. Отрицателните емоции, хроничната умора, безсънието и тревогите са разрушителни за здравето и красотата на кожата.

До голяма степен за това са виновни хормоните на стреса. В ситуация на нервно напрежение организмът произвежда голямо количество адреналин и кортизон. Това води до свиване на кръвоносните съдовете на повърхността на тъканите и съответно да влошаване на кръвоснабдяването на клетките. Освен това кортизонът значително забавя процеса на регенерация на клетките, преустановявайки синтеза на колагеновите влакна, които са отговорни за тонуса и еластичността на кожата.

И още, под въздействието на хормоните на стреса хранителните вещества в организма се преразпределят така, че да подсигуряват комфорта на първо място на жизненоважните вътрешни органи. През това време кожата страда от недохранване. В резултат защитната й система отслабва и тя става по-податлива на химически и бактериални агресии и по-склонна към раздразнение.

Добрата новина е, че положителните емоции имат благотворно влияние върху естествените защитни функции на кожата. И преди всичко, благодарение на бета-ендорфините – хормони, които нашият организъм произвежда в моменти на радост, сексуална възбуда, удоволствие от вкусна храна и т. н. Тези хормони на радостта се свързват с рецептори на мембраната на клетката и по този начин оказват обезболяващо и успокояващо действие. Така дискомфортните усещания от сорта на щипане и парене отслабват. Именно по тази причина в състава на много козметични продукти влизат вещества, действащи по сходен начин.

Външна агресия 

Друга причина за свръхчувствителност на кожата е окислителният стрес в резултат на замърсената околна среда. В атмосферата на големите градове съдържанието на окиси на въглерода и сярата е повишено. При контакт с хидролипидния слой (който покрива повърхността на кожата като защитна бариера) тези вещества нарушават функциите му и улесняват нашествието на бактерии и гъбички.

Ултравиолетовите лъчи, свободните радикали, рязката смяна на температурата и въздухът от климатиците също отслабват кожния имунитет. Кожата става по-чувствителна не само към алкални и спиртосъдържащи почистващи козметични средства, но и към обикновената чешмяна вода. Причината е, че в нея се съдържат соли на тежки метали, които остават на повърхността на кожата след измиване и именно те създават усещане за сухота и опъване.

Вътрешни ресурси

На кожата често не й достигат витамини като С и Е, които са мощни антиоксиданти. Витамин С стимулира синтеза, поддържащ еластични нишките на съединителната тъкан на кожата, и отчасти компенсира тяхната загуба (на колаген и еластин), появила се в резултат на стрес или на  агресията на свободните радикали. Витамините от група В участват в обмяната на мазнините, в процеса на регенерация на клетките и  ускоряват обмяната на веществата въобще. Витамин В5 например намалява дразненето и сърбежа и оказва успокояващо действие. Витамин А е изключително необходим за поддържане на роговия слой на епидермиса, който е важна защитна бариера. Разбира се, в състава на повечето съвременни козметични средства влизат всички тези необходими компоненти, но ако кожата е предразположена към чувствителност, трябва непременно да ги получава допълнително под формата на хранителни добавки.

Деликатни практики

Предлагаме ви няколко начина да облекчите живота на кожата, ако тя е склонна към свръхчувствителност.

Дайте й почивка

Усещането за раздразнение, болка и парене след нанасяне на козметични продукти е признак за това, че кожата е в състояние на повишена чувствителност. На първо място, опростете и разредете грижите за нея. Откажете се от мощните козметични средства, съдържащи като активни съставки ретинол, клетъчни компоненти и етерични масла. Ако кожата реагира на вода, опитайте да я почиствате с термална. Когато балансът й бъде възстановен (т. е. неприятното усещане при нанасяне на козметични средства изчезне), постепенно се върнете към обичайния си режим на обгрижване.

Хранене отвътре

Средствата, съдържащи антиоксиданти (цитрусов полифенол, витамин Е, липоева киселина), помагат на кожата да се справи с окислителния стрес и повишават нейното устойчивост към външни дразнения. Ако кожата е склонна да реагира на козметични средства, следете тя да получава достатъчно хранителни вещества отвътре. Консултирайте се с лекар кои витаминни комплекси или антиоксиданти на дражета за вътрешно приложение са подходящи за вас.

Редовно овлажняване

Влагата постъпва в най-горния слой на кожата от по-дълбоките кожни слоеве, а също и от въздуха. Липидите на роговия слой я задържат и създават защитна бариера – хидролипиден слой. Овлажняващите козметични средства съдържат компоненти, близки до естествените вещества, намиращи се в кожата. Те, освен че задържат влагата, нормализират състоянието на хидролипидния защитен слой на кожата.

Внимателно почистване

Ако кожата ви е предразположена към чувствителност, е много важно да изберете правилно почистващите средства, възстановяващи нейната естествена защитна мантия. Затова ще ви помогнат кремовете, съдържащи полиненаситени мастни киселини (линолова, линоленова) и серамиди, които подобряват бариерната функция на кожата.

Склонността към възпаление и акне също свидетелства за нарушена защитна функция – въздържайте се от използване на съдържащи спирт лосиони, както и на мощни антибактериални средства. При раздразнение и лющене трябва да се откажете и от пилинга и да използвате меки почистващи средства, докато кожата не се върне към нормалното си състояние.

Прочетете повече в онлайн изданието на БЕЛА.

БЕЛА - ЗА ЖЕНИТЕ, КОИТО ЗНАЯТ И НЕ ЗНАЯТ КАКВО ИСКАТ.
НОВИЯТ БРОЙ Е ВЕЧЕ НА ПАЗАРА.
Bookmark and Share
Изпрати на приятелИзпрати на приятел Изпрати рецепта, материал, цвете. 

КОМЕНТАРИ




Нов коментар
Моля, пишете коментарите на кирилица с малки букви. В противен случай, те ще бъдат изтривани от модератор.
От:
Коментар:
[b]плътен[/b] [i]наклонен[/i] [url=link]text[/url]
Код безопасности
Код*:
Въведете кода показан на картинката.
E-mail: Искам да получавам отговорите
     

 

         
Материалите в този сайт са със запазени авторски права. Използването им без посочване на източника е незаконно.
Copyright © 2023 www.zadoma.com. Всички права запазени.
Станете почитател на ЗаДома във Facebook