Продължение от "Градинско езеро - част втора"
Водата - това е живот, следователно неизменна част от едно градинско езеро, са обитателите му. Били те от растителното или животинско царство. Какво ще е едно езеро без водната лилия, златните рибки и птичките, идващи да утолят жаждата си?
След като езерото Ви е готово и пълно с вода, оставете го така поне едно денонощие, преди да го аранжирате с растения или пуснете вътре рибите.
Растенията

1 – Крайбрежни растения: Това са интересни видове, които омекотяват границата между водата и брега. Обикновено техните корени са под водата, а листата и цветовете над нея. Когато са в малки езерца е добре са са в кошници. Може да използвате: Acorus gramineus, А. Calamus, Iris pseudoacorus, Caltha palustris, Typha sp. и др. Сега е модерно да се използва и Бамбук.
2 – Плаващи растения: При плаващите растения листата, стъблата и цветовете плават на повърхността на водата. Обикновено те се размножават доста бързо. Достатъчно е да сложите едно, две растения и те бързо ще се разпространят. Може да използвате: Stratiotes aloides, Lemna minor, Pistia stratiotes и др.
3 – Растения, обогатяващи с кислород: Тези растения са доста ценни за поддръжане на езерото, тъй като техните листа поглъщат минералните соли и образуваните газове във водата. Съответно растежа и разпространението на водораслите бива силно намалено. Садят се на слънчеви места. Листата и стъблата обикновено са във водата, а някои развиват цветове над нея. Може да използвате: Elodea canadensis, Hottonia inflata, Ranunculus aquatilis и др.
4 – Саксии: Тъй като градинските езера са изградени от изолационно фолио, пластмасово корито или бетон, растенията не могат да се садят в земята. Затова е необходимо ползването на саксии. В повечето случаи саксиите е желателно да представляват просто кошница задържаща пръстта около корените на растението.
5 – Дълбоководни растения: Има различни видове такива растения. Повечето правят големи листа, които спират слънчевата светлина като така намаляват растежа на водораслите и водата не зеленясва. Важно е да знаете за дълбоководните растения, че те не се садят в торфена почва, а в тежка глинеста. Oronthium aquaticum, Nuphar lutea, Nymphoides aquatica и др.
6 – Водна лилия: Едно от най-великолепните цветя във водните площи. Корените и стъблата са във водата, а листата и цветовете са на повърхността. Намират се много багри на цветовете, като се започне от класическата снежнобяла лилия, мине се през жълтооцветените и се стигне до кървавочервените. Nymphaea hyb.
Риби

С присъствието си рибите оживяват и придават извънредно интересен колорит на езерото. В зависимост от големината му, може да изберете различни видове риби.
Най- подходящи и разпространени за градинските езерца, са така наречените златни рибки. (Carassius hyb.) Те от своя страна имат много разновидности, т.е. вие имате голям избор. Калико, Комета, Лъевска глава, Оранда, Шубункин Телескоп и др.
Важно е да им се осигури пространство и кислород.
Ако езерото Ви е по-голямо то тогава си вземете така наречените риби ”Кой”
Птиците
Осигурете достъп на птичките до водата. Нека да могат лесно да идват и да си топват човките в езецето. Ще се убедите, че не след дълго те ще са постоянни представители на вашия воден кът. За целта поставете удобен гладък камък, дъска или проявете вашето въображение.

Други Може да гледате също така, тритони, жаби, костенурки и много други живинки. Трябва само да им осигурите нужните условия, за да не хванат гората.
Растенията и животните ще ви носят голяма радост и наслада. Отблагодарете им се като им осигурите подходяща среда, в която да се чувстват добре. Не ги мъчете. Съветвайте се със специалисти.
|