Продължение от "Градинско езеро - част първа"
Монтаж
Първо изкопайте и внимателно оформете езерото. Дълбочината не е задължително да е еднаква навсякаде. Но все пак внимавайте да не падне съседната къща. Съществуват нормативни документи, които ограничават дълбочината на езерата и затова е добре преди това да ги проверите. Най-важното е дренажът. Трябва да сте сигурни, че всяка част от езерото се оттича и има най-малко пет градусов наклон към най-ниската точка, където ще бъде помпата или отводнителния канал. Може да желаете да направите подводен перваз за крайбрежни камъни. Този перваз може също да защитава рибата от хищници. Дъното трябва да е гладко, без издадени камъни. Почвата от изкопаването може да се превърне в хълм, така се създава балансирана изпъкналост в Градината.
Поставяне на изолационно фолио
Добре е да се започне първо с поставянето на подложен материал, за да избегнете нараняване или продупчване на самото фолио. Пясъкът е добър материал, но не може да бъде поставян на вертикални повърхности. Тук старите килими вършат чудесна работа. Материалът, направен специално за езера по подобие на листове изолация от фибростъкло е оптимума.
Когато използвате изолационно фолио, ще откриете че подгъването и надиплянето е неизбежно. Докато пълните езерото ще трябва внимателно да го подгъвате, особенно ако е направен от по-малко еластичния полиетилен или ПВЦ – така че тежестта на водата да е разпростряна еднакво навсякъде. Това ще е по-лесно ако оставите фолиото на топло място на слънце, час-два преди да започнете работа.
Облицоването на малко езерце може да го направи и един човек, но по-големите езера изискват един или повече помагачи.
Поставяне на предварително оформено корито
Повечето такива корита са направени от фибростъкло или твърда пластмаса. Фибростъклото е по-скъпо, но по-дълготрайно и ако е правилно инсталирано, то може да трае и петдесет години. Въпреки че поствянето му е много лесно, има няколко предупреждения за правилен монтаж. Първо трябва да сте сигурни че коритото е абсолютно нивелирано и че празнинките и ъгълчетата отзад, са внимателно запълнени. Докато го пълните с вода, утъпквайте и запълвайте много добре. Също така, трябва да сте внимателни, когато оформяте крайбрежието с тежки материали. Ръбовете на някои корита са изпъкнали и ако не са внимателно подпряни, тежеста на камъните може да ги строши.
Все пак оформянето, конструирането, изборът на материали и монтажът на едно градинско езеро не е проста работа, а талант, знания, умения и възможности.
Следва...
|