Разположено ниско в пейзажа, езерото прибавя великолепие в градината. Неговата повърхност отразява небето, хваща вятъра и осигурява дом на рибките. Откритото пространство на добре оформено езеро, създава баланс с дърветата, камъните, структурите и земните форми. Ако градината е твърде малка, за да побере езеро, едно водно басейнче или малко вирче, също може да отрази небето или да освежи посетителите.

Оформяне на езеро
В природата езерото си има източник, извор или поток, може би със водопад. Също така си има и откъде да изтича. За да подражаваме на естествената природа, създаваме такъв завършек на езерото, дори той да не е нещо повече от един малък наклон или равна площ с няколко закръглени камъка и мочурлива трева.
Асиметричните езера изглеждат най-добре, тъй като те подражават на асиметрията в природата. Съответно всяка една такава форма, стига да ви харесва, е подходяща. Възможно е да включва сравнително тясно място, където пътят може да премине в мост над водата.
От основната гледна точка или там откъдето се вижда езерото, най-често къщата или терасата, то насочва окото към определен фокус в Градината. Обикновено водопад, началото на поток или изворът, който подхранва езерото. Насочващата му функция, докато то се стеснява и сочи към изглеждащият отдалечен извор, е пример за използване на намаляваща перспектива.
Конструиране на езеро
Първо очертавате формата на езерото на планираното място. Използвайте въже, за да дадете контура на естествена и желана форма. Не забравяйте да измерите с ролетка дължината и ширината. Следващите два дена си представяйте очертанието, оглеждайте трасировката, докато се убедите, че това е най-добрата форма. Сега е моментът да промените нещо, ако не нужно.
За да маркирате периметъра на формално езеро, се изискват колци, връв или канап, със цел създаването на прави линии, внимателно измерени ъгли и перфектни кръгове. Направете правоъгълници или квадрати, използвайки триангулация. За кръгло езеро, поставете кол в центъра му и прикрепете към него канап с дължина, равна на радиуса на кръга. Обиколете колчето като държите канапа напълно изпънат и едновременно маркирате периметъра.
Ако следвате тази методика внимателно, ще си осигурите точни и издържани очертания.
Материали
Сега материалите за построяване на едно езеро, са разнообразни и лесни за намиране, повече отвсякога. Последните години качеството на фолиото, помпите, филтри и всякакъв вид аксесоари, са подобрени значително. Въпреки че облицовъчните и водопроводни материали са революционализирани, основните инструменти си остават същите. Кирка, лопата, ръчна количка, нивелир, ролетка и чифт здрави ръкавици, са основните инструменти, за да изпълните проекта си за градинско езеро.
Преди време, невъзможността да се намерят тези продукти, е означавало за създаването на всякакъв вид водни елементи, да се наемат професионалисти, които да оформят и подсилят бетонно корито за водата, заедно с водопроводната и електрическа инсталация. Гъвкавото фолио и предварително оформените корита са заместили бетонът и сега може да си инсталирате повечето водни детайли сами – в безкрайно разнообразие от форми, размери и стилове.
Предварително оформените корита са най-лесните за поставяне и най-много подхождат за малки градински езерца.
Изолационното фолио е направено от различни материали – полиетилен, който е най-евтин на квадратен метър; поливинил-хлорид (ПВЦ), което струва повече; Етилен-пропилен-диен-мономер (ЕПДМ), който е най-скъп за квадратен метър. Всички тези гъвкави фолиа варират по дебелина, цена и качество. И както можете да очаквате по-тежките са по-скъпи, по-издържливи и по-устойчиви на пробиване и разкъсване, за разлика от по-леките.
Следва...
|