Разделянето на храните на такива, които съдържат протеини и такива, които съдържат въглехидрати, всъщност не е диета в буквалния смисъл на думата, но със сигурност има положително действие върху организма.
Разделното хранене по принцип ни помага да се храним добре и пълноценно и в същото време да отслабнем, докато достигнем идеалното си тегло, в което се чувстваме най - добре. Разделното хранене обаче не е начин да свалим 5 килограма, които да си върнем пак следващата седмица. То е начин на хранене, на живот, който изисква търпение.
Основното правило гласи:
• Човек трябва да яде, каквото желае. • Човек трябва да яде, колкото желае. • Когато яде, човек не трябва да комбинира протеини и въглехидрати.
При разделното хранене храната е разделена в три групи: протеини, неутрални храни и въглехидрати.
Протеини съдържат: яйчният жълтък, млякото, сиренето с масленост под 60%, обработеното месо и риба, плодовете, виното.
Неутрални храни са ядките, без фъстъците, суровата риба, зелените зеленчуци и кореновите, без картофите, яйчният белтък, кафето, чаят.
Богати на въглехидрати са картофите, житните продукти, захарта, бананите, фурмите, смокините, сладките сиропи.
Задължително се комбинират продукти само от две групи – протеини и неутрални, или неутрални и въглехидрати. Никога не яжте едновременно протеини и въглехидрати.
Организмът естествено има нужда от всякаква храна, но за всяка храна си има време. Важното е между приема на храни, богати на протеини и такива, които са въглехидратни, да има пауза, поне 3 часа. Разделното хранене е в унисон с биохимията на човешкото тяло, което само разделя протеините и въглехидратите, по различно време и по различен начин. Въглехидратите се преработват още в устата с помощта на слюнката. Протеините се преработват в стомаха, чрез стомашните киселини. Когато тялото приема по едно и също време протеини и въглехидрати, процесът на смилане е по –сложен и дълъг, при което храната не се смила докрай. При разделното хранене храната се сдъвква по – лесно, преработва се правилно и се задържа в стомаха максимум два часа. Така човек се чувства лек, свеж и здрав.
В подкрепа на естественият характер на този вид хранене са хранителните навици на малките деца, още от раждането. В самото начало те ядат само мляко. Постепенно в менюто им се включват плодове, после зеленчуци, а когато поотраснат – често сами разделят храната в чинията си. Хапват с наслада спагетите, без соса с месо, или пък изяждат цялата сочна пържола, без да са се докоснали до картофите.
Много хора смятат, че разделното хранене е трудно приложимо в ежедневието. Просто е: не трябва да смесваме месо с картофи, риба и ориз, паста и скара, наденички и хлебчета. Риба с гарнитура от зеленчуци, например, е една вкусна и засищаща комбинация.
Разделното хранене има своите поддръжници и противници, но в крайна сметка, имайки на разположение повече информация, човек сам избира начина, по който да се чувства физически и психически по – добре.
Очаквайте в ЗаДома лесни и вкусни рецепти за разделно хранене! |